AVESTOM publishes bird news from NorthEast Poland as well as some birding trip reports, tips and site description. Feel free to contact me at tomaszkulakowski@gmail.com

Thursday, November 08, 2018

2018 FotoNotes

25/11/2018
Łoś to w ostatnich latach jeden z częściej spotykanych koło Krynek ssaków. Korzysta ze schronienia w licznych zagajnikach. Paszy szuka chętnie na polach np na rzepaku
Podobnie jak w sezonie 2017/2018 liczniejsze niż zwykle są czeczotki. Niektóre dośc jasne - pasują do północnych tundrowych



17/11/2018
Dzien zapowiadał się cudownie od rana ostre słońce i mrozek a za miastem piekne oszronione krajobrazy. W gronie New Town Birders (Jarek Stepaniuk, Oliwier Myka i ja) udaliśmy się na pola miedzy Ostrówkiem a Krynkami. Otwarte przestrzenie przywitały nas sporym stadem trznadli, dzwońców, czeczotek i dwoma górniczkami. Powoli zmierzaliśmy do Krynek gdzie na obrzeżach pojawił się piękny jastrząb, zaś na północ od Krynek z oddali dostrzegliśmy spore stado żubrów. Zwierzaki z pewną flegmą obserwowały nasze wyczyny fotograficzne - ruszylismy dalej. Przy Sukowiczach z kępy drzew wypadły trzy łosie i w pełnym pędzie przecięły nam drogę. Przejrzeliśmy jeszcze pola k Szudziałowa - siewki złote, lisek i na posiłek zjechalismy do Ostrówka. Tutaj przy karmniku żerowały sikorki, w pobliżu na olchach przebywało stado 60 czeczotek. Piekny zachód słońca obejrzeliśmy ponownie na cichych przestrzeniach kryneckich pól.












Friday, May 18, 2018

2018 Oman - wyprawa przyrodniczo - rodzinna

Oman 2018

Większość trasy przez interior bywa dość płaska choć miejscami pojawiały się wydmy i skaliste tereny. Co różni Oman i UAE - w Omanie jest niewiele siatek i pustynia nie jest odgrodzona od drogi.

Przejazd przez interior nieco się dłuży, tym bardziej że temperatury rosną (nawet do 40 st C). Ale chcemy dotrzeć przed zmierzchem na ostatni prom płynący na wyspę Masirah. Mimo przygód po drodze (nagła dekompresja bagażnika u Piotrka) w ostatniej chwili wjeżdżamy do małego portu i na wpół legalnie dostajemy się na prom. Podróż przez cieśninę trwa godzinę i o zachodzie słońca ruszamy szukać noclegu na wyspie.

Wednesday, April 25, 2018

Stawy Pietkowskie

Stawy Pietkowskie są podzielone na dwa kompleksy (wschodni i zachodni). Są wygodne do prowadzenia obserwacji i dostępne (chodź warto zajechać do stawowego wcześniej i się zapowiedzieć. mieszka na wjeździe do zachodniej częsci kompleksu). Na terenie stawów jest kilka kładek i "budek"obserwacyjnych idących w głąb stawów, są też dwie duże wieże, po jednej na każdą część kompleksu. Z nich widać najwięcej. Wschodnia część jest mocno pokryta trzcinami i tu można spotkać podróżniczki (5-6 par, szczególnie w południowej części), wąsatki, brzęczki, gęgawy, zielonki (jedno z największych zagęszczeń gatunku w naszym regionie), wodniki, łyski, lęgowego krzykliwca i kilka gatunków kaczek, oraz błotniaki stawowe, na obrzeżach stawów można spotkać dziecioła białogrzbietego, a z wieży mamy dobry widok na stawy i dolinę Narwi tzw. Bagno Filipa. Zachodnia część jest mniej zarośnięta i jest tu więcej otwartej wody. W tej części stawów również jest wieża ze świetnym widokiem na stawy, ostatnio obok niej śpiewał podróżniczek. Tu często widać polujące bieliki, rybitwy, czaple siwe i białe, czasem bociany czarne, a na obrzeżach stawów dziwonie, świerszczaki i strumieniówki. Nie co roku, ale bywa też obserwowany tu bączek. (Grzegorz Grygoruk, 2018)






Tuesday, March 13, 2018

Zalessie 2018 (Białoruś)

10-12 III 2018
Wschodnie rubieże Puszczy Białowieskiej i Bagna Dzikoje raz czy dwa już odwiedzałem. Tym razem wybraliśmy się do osady Zalessie, w gości do Siergieja i Nastii Sidoruków. Rozległe pola z rozsypanymi gdzieniegdzie kołchozami i pustoszejącymi wioseczkami przechodza płynnie w lasy, bory i wreszcie bagna.
Na miejscu przy samym wjeździe Oliwier zauważa siedzącą przy drodze sóweczkę, która otwiera worek z sowami (łącznie 6 gatunków w trakcie wyjazdu). Ptak nie zwraca zbytnio na nas uwagi, przelatuje w stronę wsi.

Kwaterujemy się w bardzo tradycyjnym wiejskim domku i już nas niesie w teren. Ruszamy wszyscy z Siergiejem na Dikoje - trwa liczenie puchaczy więc może trafi się król sów, no i "borodatka"? Grądziki wśród bagien porasta bór sosnowy, bagienny , przechodząc stopniowo w olsy i mechowiska żurawinowe. Sukcesja jest niewielka, nie ma tu tak wiele wierzby jak na naszych bagnach.
Spod nóg zrywa nam się o zmierzchu uszatka błotna a na obrzeżach "wysp" leśnych słychać dwie sóweczki. W drodze powrotnej słyszymy jeszcze włochatkę i puszczyka. Jak na pół dnia obserwacji - rewelacja i piekne krajobrazy.
Rano szukamy puszczyka mszarnego - pierwszy trafia na na niego JarekS i z radością przechwala się fotografiami. Szukamy ptaka w pobliżu gdy nagle zrywa się dosłownie znad głowy Beaty. Siedział dłuższy czas nad nami - niewidzialny! Poszukiwania w lesie są trudne więc odpuszczamy i ruszamy autem wzdłuż szosy. Ptaka zauważamy w oddali na suchej połamanej brzozie - jest ogromny, majestatyczny. W locie porusza się jak wielki latawiec o potężnych szerokich skrzydłach. Zarazem lot jest miękki i bezszelestny. Niesamowity!

Thursday, March 01, 2018

2017 FotoNotes jesien

2017-10-01 niedziela
Stawy Popielewo stopniowo opróżniane z wody. Sporo czajek (ok 500), bekasów (30), biegusy zmienne (2), małe (2). Polujący rybołów i 6 bielików

2017-09-23 i 24 weekend
Pogoda z deszczowej zmieniła się na wyżową, powiał wiatr z wschodu więc ruszyły szponiaste. Jak co roku po połowie września leciały ładnie orliki. Koło Ostrówka 6 i 11 ptaków, a w niedzielę jeden młody nad jez Zygmunta Augusta.




2017-08-06 niedziela
Zaplanowałem krótki objazd pól bo kombajny już żną więc i drapole ruszyły. W okolicach Pierożek na jarzębinie myszołow, ciut dalej pionowo sterczy w rzepakowym rżysku błotniak łąkowy. Za Harkawiczami zwyczajowy postój na wyniesionym odcinku gruntowej drogi. W dolince za wsią rodzina żurawi z młodym ptakiem i błotniaki. Oprócz stawowego są też "chude" - wyglądają na łąkowe. Ale po dokładniejszym zerknięciu przez lornetkę - samiec za jasny na łąkowego! Ciemny klin na pierwszorzędówkach wąski, brak paska na wierzchu skrzydeł - stepowy!



Seryjnie strzelone fotki potwierdzają moje podejrzenia - samiec błotniaka stepowego w nie w pełni dojrzałej szacie. Ptak lata z dwoma innymi błotniakami, siada na zaoranym polu - możliwe że będzie tu nocował.
Miła obserwacja w letnim okresie ornitologicznej posuchy.
Oto gdzie widziałem błotniaka - spróbuję tam jeszcze zajrzeć na dniach.