AVESTOM publishes bird news from NorthEast Poland as well as some birding trip reports, tips and site description. Feel free to contact me at tomaszkulakowski@gmail.com

O mnie

Tomasz Kułakowski - ptasiarz północnopodlaski.

O źródłach moich zainteresowań
Ptaki oglądam od połowy lat 80-tych, kiedy to zerkałem przez okno do karmnika ale początek prawdziwego hobby datuję na początek roku 1989 kiedy dotarłem do ludzi z PTOP (Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) oraz w moje ręce wpadła książka “ABC obserwatora ptaków”. Ludzie byli ciekawi, książka napisana humorystycznie a zarazem dająca poczucie tego, że zwykłe oglądanie ptaków może być poważne i “badawcze”. W tamtych czasach każdy wypad w teren był odkrywczy a nowościami dzielono się na corocznych Zjazdach PTOP. Nie było internetu a informacje o ptakach przesyłane były pocztą.

W latach 90-tych…

Moje zainteresowania ptasie kwitły i czasem wręcz kolidowały z nauką, a zawsze brały górę w chwilach decyzji o spędzaniu wolnego czasu. Nie rozstawałem się z lornetką zgodnie z przykazaniem Kulingowskim (Włodek Meissner) nawet idąc w terenie do kibla – bo a nuż wyleci gdzieś sowa błotna. Gromadzone kilogramami notatki starałem się przerobić na coś przydatnego dla ogółu braci ornitologicznej i tak powstało opracowanie “Ptaki Stawów Dojlidzkich” oraz wespół z Michałem Polakowskim – “Występowanie jemiołuszki…”. Niemal każdy weekend poświęcałem na wyjazdy w najciekawsze tereny Północnego Podlasia: nad Biebrzę, Narew, do Puszczy Knyszyńskiej, Białowieskiej czy pola przy wschodniej granicy. Starałem się mimo obowiązków związanych z pracą i sprawami rodzinnymi gromadzić i udostępniać szeroko pojęte dane o ptakach PP. Jako że nie mogłem uczestniczyć w systematycznych badaniach skupiałem się na analizie danych o ptakach zalatujących, przelotnych, rzadkich. Ponadto od połowy lat 90-tych systematycznie gromadziłem dane fenologiczne, głównie przyloty wiosenne. Urlopy poświęcałem na wyjazdy “z lornetką”. Odwiedziłem wszystkie kraje skandynawskie (ale bardzo pobieżnie), łącznie ok 16 krajów europejskich oraz siedmiokrotnie obrzeże Afryki i Azji. Mile wspominam wiosenną wyprawę do Turcji kiedy to udało mi się w towarzystwie Jana Lontkowskiego i Tadeusza Stawarczyka (oraz innych) zaobserwowac ponad 60 nowych gatunków życiowych.


No comments: