AVESTOM publishes bird news from NorthEast Poland as well as some birding trip reports, tips and site description. Feel free to contact me at tomaszkulakowski@gmail.com

Saturday, October 22, 2016

2016 FotoNotes jesien

2016-11-19 Kock k Lublina
Od tygodnia na stawach k Kocka pod Lublinem przesiaduje BRODZIEC ŻÓŁTONOGI (Tringa flavipes). Nie byle jaki bo drugi stwierdzony w Polsce! Za namową Roberta Kapowicza udaliśmy się na obserwacje. Po nieco ponad dwugodzinnej podróży cel - stawy - w zasięgu lornetki! Ale błotniste przestrzenie puste! Wędrujemy groblami, spostrzegamy nura czarnoszyjego, lodówkę (!) i sporo drobnicy. Brodźca jednak brak! Zaglądam do FB - ktoś jednak go dziś widział, ale gdzie!? Dopiero pomoc Koleżanki Katarzyny okazuje się wybawieniem. Znajdujemy "tringę" wśród czajek na sporym, spuszczonym stawie przy szosie. Odległość jest jednak tak duża że nieco w ciemno stwierdzamy - to on. Groblą wędrujemy bliżej i dopiero wtedy udaje się zauważyć wyraźnie żółte "szczudłowate" nogi, delikatny dziób i ogólnie szare ubarwienie. Krótki rzut oka - kuper też jasny przy szarych plecach - "flavipes" na 100%. Uradowani oglądamy ptaka zza trzcin i mimo słabych warunków (odległość, chmury) możemy spokojnie nacieszyć się nawet głosem. Robi się coraz ciemniej i brodziec z czajkami podrywa się do lotu - do zobaczenia!







2016-11-11 Ostrówek
Zimowe krajobrazy na polach przy wschodniej granicy. W szpalerze świerków i modrzewi na obrzeżu wsi późna muchołowka żałobna (Ficedula hypoleuca). Ptak napuszony, ale lata sprawnie w gęstych gałęzaich. Szuka też pokarmu na drodze w pobliżu



Ponadto w okolicy ok 20 krzyżodziobów świerkowych.


Sunday, August 07, 2016

2016 Fotonotes lato

2 październik
Na obozie Siemianówka sporo ciekawostek. Woda w zbiorniku nadal opada co odsłania sporo błotka dla bekasików i bekasów. Wieczorem rozstawia się siatki i zaraz po zachodzie słońca odłów. Tym razem 4 bekasiki i kszyk. Można naocznie przyjrzeć się temu bardzo skrytemu ptaszkowi.
Prócz bekasików łapały się sikory, rudziki, pierwiosnki a także wąsatki (2) i srokosz.









Wednesday, August 03, 2016

Chorwacja 2016

Na przełomie czerwca i lipca odwiedziliśmy Chorwację - okolice Parku Narodowego Paklenica. Wybrzeże jest tu skaliste a strome góry schodzą niemal wprost do Adriatyku. 

Gdzie między innymi udało mi się obejrzec i posłuchać trznadla czarnogłowego (Emberiza melanocephala)









Wednesday, June 15, 2016

Podróż na Turks & Caicos 2016

W czerwcu 2016 miałem możliwość wyjazdu na Wyspy Karaibskie a dokładniej Turks & Caicos w archipelagu Bahama. Pomijając atrakcje plażowania starałem się w ciągu kilku dni pobytu zapoznać się z lokalną fauną i pięknymi krajobrazami. Wyspy w większości położone są na skałach wapiennych a wokół otoczone rafami i płytkimi lagunami. Wilgotność powietrza mocno dokucza, przekraczając 90%.








Monday, January 04, 2016

2016 Fotonotes

21 maj
Zajęta dziupla dzięcioła białogrzbietego w Puszczy Knyszyńskiej k Surażkowa. Ptaki wysiadują - dość późny lęg (obs S.Kłusewicz)
W Białymstoku na Octowej 2 aktywne bączki (obs K.Deoniziak)

20 maj
Dwie żołny na żwirowni k Tykocina (obs P.Debowski)

11 maj
Dwa szczudłaki nad Biebrzą k Mścich (obs P.Bielicki i inni)

Friday, January 01, 2016

2015 FotoNotes - Birds in NE Poland

Birds in 2015

21 December
In recent weeks some individuals of Great Grey Shrike of "homeyeri" form were recorded. This is mostly due to greater interest, but further attention to this species is necessary. fot by A.Zbyryt
Winter is very calm this year with temperatures of + 5-10 C. Flock of winter visitors like Waxwings arrived. Whooper Swan flock of ca 150 birds wintering in western Belarus visits eastern Poland for feeding. Normally this species migrates to western Poland for wintering.

4th November
Finally after 4 trips to twitch the RING BILLED GULL in Elk/Masurian Lakeland I managed to spot the bird! It comes here already third season (non-breeding) probably using local rubbish dump and local people feeding the ducks.